Make us homepage
Add to Favorites
FAIL (the browser should render some flash content, not this).

Main page » Exam Materials » Other exams » Testy Olimpiady Języka Angielskiego


Testy Olimpiady Języka Angielskiego

 
90

Słynna "biała książeczka" autorstwa Henryka Krzyżanowskiego. Zawiera dwa kompletne zestawy zadań pisemnych do Olimpiady Języka Angielskiego (etap szkolny, okręgowy i finały).

This little booklet is dedicated to Polish learners who want to take part in the National Contest of the English Language (aka "English Scholympics"). The book may be useful for students of other nationalities as it contains two sets of three tests
each which concentrate on grammar and vocabulary. They are really challenging.

"Zasadniczym celem opublikowania testów olimpijskich (po raz pierwszy w pełnym zestawie wraz z testem finałowym) jest dokładna informacja o poziomie wymagań na kolejnych etapach Olimpiady Języka Angielskiego. Z pewnością ułatwi to przygotowanie się do Olimpiady uczniom, którzy dzięki pracy z autentycznymi testami będą mogli realnie ocenić swoje umiejętności i szanse. Jednocześnie publikacja ta może stanowić doskonałą pomoc dla uczniów przygotowujących się do różnego rodzaju egzaminów, włączając w to maturę z angielskiego i egzaminy na studia. (fragment Wstępu)"
Not registered yet? We'll like you more if you do!

REUPLOAD NEEDEDPurchase Testy Olimpiady Języka Angielskiego from Amazon.com
Dear user! You need to be registered and logged in to fully enjoy Englishtips.org. We recommend registering or logging in.


Tags: Olimpiady, J281zyka, English, nationalities, contains, Angielskiego, three